Search

دفتر فروش مرکزی

031-55445323

طرز تهیه سوهان کنجدی

یک جایگزین عالی به جای #قند برای #چایی .
#سوهان #کنجدی#عسلی
#شکر 3/4 لیوان . #عسل 1/4لیوان . کنجد 1 لیوان . کره 2 قاشق چایخوری . آب 1/2 لیوان
#جوش #شیرین 1/4 قاشق چایخوری . #اسانس #وانیل یا #هل چند قطره . #آبلیمو 1 قاشق چایخوری
طرز تهیه : شکر و آب را داخل قابلمه ای بریزید و روی #حرارت متوسط قرار دهید و هم بزنید تا شکر حل شود ، 2 دقیقه پس از اینکه به جوش آمد #آبلیمو ، عسل و #کره را اضافه و مخلوط کنید ، حرارت را کم کنید و هم بزنید.
با حرارت ملایم هم بزنید تا رنگ شیره کاراملی روشن شود ( در این مرحله مقداری شیره را داخل ظرف آبی بیندازید ، اگر بسته شد یعنی شیره آماده است و باید از روی حرارت بردارید ). پس از حذف حرارت سریع اسانس وانیل ، جوش شیرین و #کنجدهای بو داده را اضافه کنید ، هم بزنید تا مواد به خوبی باهم مخلوط شوند ، ته سینی را چرب کنید و سوهان را داخل سینی بریزید و با استفاده از وردنه ای که چرب کرده اید روی آن بکشید تا پهن و نازک شود ( اگر پیش از ریختن مواد کمی سفت شد کمی روی حرارت قرار دهید تا مجدد نرم شود ).
پیش از سرد و سفت شدن سوهان را برش بزنید ، میتوانید با قاشق هم از سوهان برداشته و روی سینی بریزید ، همچنین میتوانید پس از ریختن یا پهن کردن سوهان روی آن پودر پسته یا خلال بادام بریزید ؛ سوهان را در ظرف دربسته و خارج از یخچال نگهداری کنید.
نکته : برای بو دادن کنجد آن را داخل ماهیتابه بریزید و روی حرارت ملایم هم بزنید تا ترد شود و زیر دندان طعم آن به خوبی حس شود ، در زمان تهیه شیره دقت کنید که شکر نسوزد چون شیره را سیاه و تلخ میکند ، مقدار کنجد سلیقه ای است و میتوانید مقدار کمتری استفاده کنید.
امیدوارم که از این شیرینی لذت ببرید.